Speed Index - Daniel Vlček a hosté

13. 4.—4. 5.
výstava
Komunikační prostor Školská 28

kurátorka: Karina Kottová

Autory experimentální hudby a světelných instalací spojuje zájem o proces převodu povrchu malby, objektu a prostoru do zvukového média. Výstava představuje rozdílné přístupy k percepci prostoru i k metodám sonifikace povrchu. Jako základ pro různé zvukové partitury slouží materiálové koláže a objekty Daniela Vlčka, který přizval jako hosty několik dalších umělců. Koláže a objekty jsou vyrobeny z recyklovaných polotovarů a pigmentů na výrobu pneumatik firmy Barum-Continental a navazují tak na Vlčkovy výstavy Dál a výš v Kabinetu T ve Zlíně a Skrytá nastavení v Domě umění v Českých Budějovicích.

David Vrbík používá laserový paprsek jako hudební nástroj a laserem skenuje prostor galerie včetně Vlčkových objektů. Digitalizovaný záznam skenu je pak použit jako partitura a určuje sled tónů zvukového syntetizátoru Yamaha DX7.

Mobilní skener Jiřího Rauše snímá stěny galerie s Vlčkovou malbou a repetitivní kresbou, která odkazuje na grafiku Automobile Tire Print Roberta Rauschenberga a Johna Cage (1953), ta vznikla jako stopa pneumatiky na bílém papíru. Získané data opět převádí do not a posílá do syntetizátoru, klonu legendárního Roland TB303.

Také Jakub Krejčí používá skenování povrchu gumového materiálu, vytváří vlastní objekt, který nechává hořet, z ohořelého vzorku konstruuje 3D skeny, nabraná data překládá do zvuku a dál rozvíjí v multikanálové instalaci. Autorský text Lucie Udvardyové vyšel poprvé v roce 2002 na internetovém portálu techno.cz. Zabývá se historií a vlivy detroitského techna ve vztahu k automobilovému průmyslu (Motor City). Text vstupuje do obrazu jednotlivích projekcí a stává se součástí audiovizuální instalace.

Autoři se pokusili o vzájemnou komunikaci mezi autonomními systémy, získané informace ze čtení povrchu si navzájem posílají a dále určují chod a zvuk celkové instalace

 

Speed Index - Daniel Vlček a hostéSpeed Index - Daniel Vlček a hosté